Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

JUBILEUSZOWY ROK 2020

W maju 2020 roku minęło 50 lat od utworzenia na Uniwersytecie Jagiellońskim Instytutu Biologii Molekularnej (IBM). Utworzony w roku 1970 Instytut wchodził w skład ówczesnego Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi i początkowo liczył zaledwie 5 Zakładów. 

Trzydzieści dwa lata później IBM przekształcony został w odrębny wydział – Wydział Biotechnologii. W roku 2006, m.in. w nawiązaniu do rozszerzonej oferty studiów, Wydział Biotechnologii zmienił nazwę na Wydział Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii (WBBiB) i w tej formie funkcjonuje do dnia dzisiejszego. Obecnie, w skład WBBiB wchodzi 16 Zakładów i jedna Pracownia, a liczba zatrudnionych przekracza 250 osób.

Wydarzenia przygotowane w związku z obchodami 50 lat historii Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ  to doskonała okazja aby podsumować osiągnięcia naukowców wywodzących się z IBM oraz WBBiB.

Pierwszym z wydarzeń, był styczniowy wykład  laureatki Nagrody Nobla, profesor Ady Yonath. W lutym odbyła się XLVII Szkoła Zimowa.

W maju miała zostać otwarta wystawa poświęcona IBM i WBBiB. Na wiosnę zaplanowana została wizyta laureata nagrody Nobla, profesora Tima Hunta oraz Konferencja Jubileuszowa z udziałem znamienitych gości – naukowców z Polski i zagranicy związanych z IBM i WBBiB – oraz byłych i obecnych pracowników Wydziału. Jednak w związku z zagrożeniem epidemią wszystkie te spotkania musiały zostać odwołane do czasu unormowania się sytuacji na świecie. 

Mimo tych nieprzewidzianych okoliczności, mam wielką nadzieję, że jubileuszowy rok 2020 będzie okazją do pięknych wspomnień a planowana prezentacja historycznych wydarzeń wzmocni poczucie wydziałowej wspólnoty i wywoła  refleksję nad tym, skąd się wywodzimy i co już osiągnęliśmy oraz pozwoli wytyczyć nowe ścieżki rozwoju dla naszego Wydziału.

Dziekan WBBiB
Zbigniew Madeja